Niespełna czternaście lat temu na terenie Diecezji Toruńskiej, z myślą o młodzieży, która wybiera studia w Toruniu powstała Bursa Akademicka Caritas w Przysieku. Od samego początku swojego istnienia, miejsce to cieszy się szczególnym powodzeniem nie tylko wśród Polaków. Co zatem przyciąga młodych i ambitnych studentów, co stanowi o wyjątkowości tego miejsca? Dla wielu młodych mieszkańców Bursy Akademickiej, zasadniczym kryterium jest atrakcyjna cena. Inni z kolei, wskazują na fakt, że każdego dnia oprócz bezpiecznego miejsca, w którym mieszkają, uczą się, bawią i odpoczywają, otrzymują stałe wyżywienie, co rozwiązuje wiele problemów (nie każdy potrafi gotować, ma na to czas i chęci). Atutem bez wątpienia jest obiekt mieszkalny, to XVIII-wieczny dworek przekazany Caritas Diecezji Toruńskiej przez Kurię biskupią, położony w malowniczym parku, który sprzyja zarówno spacerom jak i nauce na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas letniej sesji egzaminacyjnej. Zaangażowani w sport i rekreację, chętnie korzystają z boiska do piłki nożnej, koszykowej, siatkowej a także kortów tenisowych. Inni po prostu wybierają ławkę lub grę w badmintona. Możliwości jest wiele…

Studenci mieszkają w pokojach dwu- i trzyosobowych, w których może mieszkać około 50 osób. Młodzież ma do dyspozycji dwie sale konferencyjne, salę komputerową z dostępem do Internetu, siłownię, pralnię, dwa aneksy kuchenne z jadalnią oraz kaplicę. Ze względu na różnorodność umiejętności oraz zainteresowań, mieszkańcy mają duży wpływ na kształtowanie nietuzinkowej atmosfery, która sprzyja rozwijaniu pasji, nie tylko rekreacyjno-artystycznych, ale także naukowych. Można nauczyć się gry na gitarze, tańca, śpiewu i poznać nowy język. Wszystko za jeden uśmiech! Ponieważ Bursa Akademicka usytuowana jest na terenie Ośrodka Caritas Diecezji Toruńskiej, którego dyrektorem jest ks. Daniel Adamowicz, studenci w ciągu roku akademickiego mają możliwość angażowania się w wolontariat oraz szereg akcji organizowanych przez Caritas. Każdego dnia tygodnia, chętni biorą udział w Eucharystii, raz w tygodniu mają możliwość uczestniczenia w Adoracji, a w Adwencie i Wielkim Poście mogą wziąć udział w rekolekcjach akademickich.

W głównej mierze studenci mieszkający w Bursie sami kształtują dynamikę życia codziennego, wysuwają propozycje, organizują spotkania, wieczorki, spontaniczne akcje oraz niespodzianki. Pomaga to również w skracaniu dystansu między sobą, nawiązywaniu bliskich relacji, często przyjaźni a ostatnio nawet związków małżeńskich. Razem naprawdę jest bosko!

Mimo iż Bursa Akademicka oddalona jest od Torunia o około 5 km., nie stanowi to problemu komunikacyjnego. Autobusy podmiejskie oraz Arriva, kursują co 30 minut. Czas, który trzeba pokonać z Bursy do miasteczka akademickiego wynosi około 10 minut. Odważni i zdeterminowani studenci „łapią stopa”, inni z kolei wybierają ekologiczno-ekonomiczną podróż rowerem.

Patron naszej bursy, błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko wielokrotnie powtarzał za św. Pawłem: „Zło, dobrem zwyciężaj” (por. Rz 12, 21). Jeśli interesuje Cię dobro, poszukujesz taniego i bezpiecznego miejsca, jesteś otwarty na przygodę jaką jest życie i masz odrobinę odwagi aby podjąć ryzyko pójścia w nieznane – zapraszamy Cię do naszego domu.

Oto nasz adres:
Przysiek 75, Zławieś Wielka 87-134; tel. + 48 056 674 4401; strona internetowa: www.bursaakademicka.pl; e-mail: [email protected]

Wychowawca
Ks. Dawid Wasilewski

Artykuł dostępny także na niedziela.pl